Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ "ΕΝΟΡΙΑΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 2017" (Οι "Θεοπάτορες" εναντίον Αγίου Κωνσταντίνου Ηλιούπολης)

Οι Θεοπάτορες πάλι νικητές...
...με σκορ 5-2
      Αήττητοι οι "Θεοπάτορες", ατρόμητοι και πεισματάρηδες, συνεχίζουν τις προσπάθειες τους στο Μητροπολιτικό Πρωτάθλημα "Ενοριακά Νεανικά Παιχνίδια 2017" και αποσπούν την μια νίκη μετά την άλλη. Αυτό το Σάββατο της 3ης αγωνιστικής, την 25η Φεβρουαρίου 2017,
αντιμετώπισαν και νίκησαν την Ενορία του Αγίου Κωνσταντίνου Ηλιουπόλεως με αβυσσαλέο σκορ 5-2. (Θυμίζουμε στους αναγνώστες μας πως, στην 1η αγωνιστική αντιμετωπίσαμε τον Άγιο Λουκά παίζοντας μόνο ένα ημίχρονο λόγω τεχνικών δυσκολιών από την διοργάνωση, με σκορ 1-1 και στην σημερινή 3η αγωνιστική στο τέλος της θα παίξουμε και το 2ο ημίχρονο, και στην 2η αγωνιστική παίξαμε με τον Άγιο Αθανάσιο Ευόσμου με σκορ 3-0)
      Όλα ξεκινούν με προσευχή στην αγκαλιά της Εκκλησίας, έτσι και στο Πρωτάθλημα μας, όπου και οι οκτώ ομάδες της κατηγορίας του Λυκείου που θα αγωνίζονταν σήμερα βρέθηκαν στο κέντρο του γηπέδου για να παρακαλέσουν τον Θεό για το καλύτερο δυνατόν για την ομάδα τους.
      Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε η ανωτερότητα των "Θεοπατόρων", που παλεύοντας στην κατηγορία του Λυκείου και φέτος με μια νέα ομάδα, αυτήν της Ενορίας του Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης της Ηλιούπολης, η οποία για πρώτη φορά αγωνίζεται στο Πρωτάθλημα και μάλιστα και στις τρεις κατηγορίες, Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο, έδειξε σε όλους, ιερείς,ομάδες, διοργανωτές, εθελοντές, διαιτητές, θεατές και γονείς,
φυσικά καλό ποδόσφαιρο...όπως και όλες οι ομάδες άλλωστε, μα περισσότερο και το πιο ενθαρυντικό έδειξαν ήθος, συνεργασία, συναδελφικότητα, χιούμορ τις περισσότερες φορές, μα και αξίες μέσα και έξω από το γήπεδο.
      Το ένα γκολ διαδέχονταν το άλλο, οι παίκτες μας, σαφώς καλύτεροι,
έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και πέτυχαν συνολικά 5 γκολ έναντι 2 των "αντιπάλων" μας. Οι παίκτες από τους "Θεοπάτορες" που διακρίθηκαν ήταν ο Νικολάκης μας, που πέτυχε τα 2 από τα 5 γκολ του αγώνα,
ασυγκράτητος φέτος πολύ προπονημένος και καλύτερος από τις προηγούμενες χρονιές εντυπωσίασε τους πάντες, ενώ ο πατέρας τους από τις κερκίδες καμάρωνε για τον Πρωταθλητή του. Άλλος που διακρίθηκε και πέτυχε ένα γκολ ήταν η νέα μας μεταγραφή ο Σάκης, μεγάλο ταλέντο και πολύ καλός ποδοσφαιριστής, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν και ο Αλέξανδρος, αλλά και ο Χρήστος, που διακρίθηκαν και αυτοί όπως και όλοι οι παίχτες μας για τις επιδόσεις τους στο ματς αυτό, αλλά και σε όλες τις μέχρι τώρα αγωνιστικές.
       Ασχολίαστα δεν θα μπορούσαν να μείνουν από την ιστοσελίδα μας, εκτός από την δεινότητα στο ποδόσφαιρο που διέθεταν και οι "αντίπαλοι" μας, τα κατηχητόπουλα της Ενορίας του Αγίου Κωνσταντίνου, που μαζί με τον ιερέα τους τον πατέρα Γεώργιο Οικονόμου ήταν κα-τα-πλη-κτι-κοί, και το ήθος αλλά και η όμορφη
συνεργασία που είχαν μεταξύ τους και γενικά η καλή εικόνα τους μέσα και έξω από το γήπεδο. Το έχουμε ξαναγράψει στην ιστοσελίδα μας,
πως οι χειραψίες στην αρχή του αγώνα, η ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων μεταξύ των ομάδων, το προσεκτικό παιχνίδι, η προσευχή σε κάθε αγώνα και η αυτοσυγκράτηση των παιχτών αλλά και των προπονητών και των ιερέων τους είναι ο θεμέλιος λίθος για την καλύτερη δυνατή διοργάνωση ενός Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου διαφορετικού από όλα τα άλλα.
       Μπράβο λοιπόν στην ποδοσφαιρική ομάδα της Ενορίας του Αγίου Κωνσταντίνου Ηλιούπολης για την όμορφη συμμετοχή του φέτος στο Πρωτάθλημα και τον τρόπο που επέλεξε να το κάνει, τον ευχαριστούμε για το δώρο του στην 3η αγωνιστική, ένα ωραίο παιχνίδι για κάθε έναν από τους "Θεοπάτορες", και ευχόμαστε να του άρεσε και το δικό μας δώρο, που φέτος είναι για όλες τις ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε, το βιβλιαράκι της εκκλησίας μας με την ιστορία της και την Παράκληση των Αγίων μας, αλλά και μια μικρή εικόνα με τους Αγίους Θεοπάτορες, τον Ιωακείμ και την Άννα, για όλους τους "αντιπάλους" μας.
       Αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης του αγώνα της 3ης αγωνιστικής και της νίκης μας 5-2 έναντι της ομάδας του Αγίου Κωνσταντίνου, είχαμε να αναμετρηθούμε και με την ομάδα του Αγίου Λουκά για το 2ο ημίχρονο του αγώνα από την 1η αγωνιστική που διακόπηκε άδοξα λόγω τεχνικών προβλημάτων, με σκορ 1-1. Έτσι, αυτήν την φορά με κατάφωτο το γήπεδο, Άγιος Λουκάς και "Θεοπάτορες" βρέθηκαν μαζί και πάλι για να συνεχίσουν αυτό που έμεινε στην μέση και να παίξουν το 2ο ημίχρονο της 1ης αγωνιστικής και να δώσουν το τελικό αποτέλεσμα της.
       Με σκορ 3-0 και νίκη των "Θεοπατόρων" έληξε το 2ο ημίχρονο αυτό, ενώ το 1ο ήταν 1-1 σας θυμίζουμε, κάνοντας το τελικό αποτέλεσμα της 1ης αγωνιστικής 4-1 και νίκη της Ενορίας μας έναντι σε αυτήν του Αγίου Λουκά. Σε αυτόν τον μισό αγώνα, συνέχεια της 1ης αγωνιστικής, παρουσιάστηκαν ακούραστοι και θαρραλέοι όλοι οι παίκτες μας, οι θαυμαστοί "Θεοπάτορες", ενώ αυτοί που σκόραραν ήταν ο Μπάμπης μας, ο οποίος δεν έπαιξε στις προηγούμενες αγωνιστικές και τώρα θέλει να βγάλει το άχτι του, ο Νικολάκης, πολυβόλο φέτος, σε μια ημέρα έβαλε τρία γκολ, και ο μικρός Δημήτρης, ο μεγάλος γιος του προπονητή μας, του κου Σάκη, φανερά καλύτερος σε κάθε χρονιά.
       Συνολικά δηλαδή, τελειώνοντας η πρώτη φάση του Πρωταθλήματος, έχουμε τρεις νίκες σε τρεις αγωνιστικές και αήττητοι με 9 βαθμούς πάμε για την 4η αγωνιστική στην οποία θα αγωνιστούμε με την πρώτη ομάδα του άλλου ομίλου στην κατηγορία του Λυκείου, και συγκεκριμένα με την ομάδα των Τριών Ιεραρχών Ευόσμου, ένας αμφίρροπος αγώνας μια και είναι μια ισάξια με τους "Θεοπάτορες" ομάδα, η οποία 4η αγωνιστική θα γίνει το Σάββατο 4 Μαρτίου και στις 3 το μεσημέρι.